اولین جلسه کمیته صنعت همایش برگزار شد.
1389-07-07
اولین جلسه کمیته صنعت همایش برگزار شد.

اولین جلسه مشترک کمیته اجرایی دومین همایش ملی تهویه و بهداشت صنعتی با نمایندگان صنعت در روز سه‌شنبه 23 شهریور ماه برگزار شد.

مراسم با سخنرانی دکتر محمد حسن سعیدی، رئیس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو کمیته علمی همایش آغاز شد. ایشان ضمن خوشامدگویی، برگزاری این همایش‌ها را برای نزدیک شدن صنعت و دانشگاه و برطرف شدن نیازهای هر دو طرف مفید دانستند.

در ادامه دکتر حسین افشین عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دبیر همایش به بیان نقاط ضعف‌ و قوت همایش اول پرداختند.

برگزاری نمایشگاه، ارائه مقالات، کارگاههای آموزشی و مسابقه در زمینه طراحی سیستم‌های تهویه برنامه‌هایی هستند که به گفته دکتر افشین در همایش دوم برگزار می‌شوند. دبیر علمی همایش کارگاههای آموزشی روشهای اندازه‌گیری در سیستم‌های صنعتی، تهویه تونل‌های زیرزمینی، شرایط هوای مناسب، تهویه سالن‌های بزرگ، طراحی کانال، فیلتراسیون صنعتی، استاندارد OSHA و طراحی هودها را از جمله کارگاههایی که در این همایش برگزار می‌شود، نام بردند. البته به گفته ایشان در نشست کمیته علمی و اجرایی همایش با اساتید دانشگاههای سراسر، کارگاه تعمیر و نگهداری سیستم‌های هوارسان و کارگاه کنترل و تحویل‌گیری و چک سیستم‌ها هم به کارگاههای فوق اضافه شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ایجاد انگیزه برای جوانان و ایده‌پردازان را از جمله اهداف دیگر این همایش برشمردند. برگزاری مسابقه طراحی سیستم تهویه، انتخاب ایده‌ها و طرح‌های برتر، انتخاب مقالات و رسالات کارشناسی ارشد و دکتری برتر و بهترین‌ها در زمینه فناوری و ساخت و تقدیر از آنها از جمله برنامه‌هایی بود که دکتر افشین در این زمینه برشمردند.

در ادامه نشست حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

در ابتدا آقای مهندس توکلی مدیرعامل شرکت فن ایران عقیده داشتند که دانشگاه و صنعت دو قسمت مجزا هستند. به گفته ایشان بین بخش دانشگاهی و تولید علم و بخش صنعت و تولید پول باید یک رابطه مناسب برقرار شود. آقای توکلی عقیده دارند که یکی از مشکلات اساسی همایش سال گذشته پراکندگی مباحث بود و پیشنهاد دادند که یک محور اصلی برای همایش تعریف شود و مورد تقویت قرار گیرد. ایشان انتظار صنعت از دانشگاه را تولید علم می‌دانند. به گفته آقای توکلی اگر دامن دانشگاه به مباحث مالی آلوده شود، قداست دانشگاه در تولید علم محفوظ نمی‌ماند.

آقای مهندس خاکپور از شرکت مهندسین مشاور صنعتی ایران دومین نفری بودند که به ارائه نظرات و پیشنهادات پرداختند. از نظر ایشان بومی‌سازی استانداردها از جمله مواردی است که جای بحث و بررسی و اجرایی شدن دارد. مدیر طراحی شرکت مهندسین مشاور صنعتی ایران کنترل آلایندگی را از مباحثی برشمردند که باید در همایش مورد بحث و بررسی قرار گیرد و حتی کارگاه آموزشی در این زمینه برگزار شود .

مهندس الیاسی مدیر طراحی گروه صنایع صنام، انجام بهترین پروژه‌ها را با تلفیقی از دانشگاه و صنعت عملی می‌دانند. به گفته ایشان تدوین استاندارد برای سیستم‌هایی که در گذشته طراحی شده‌اند و انجام تغییرات به منظور بهینه سازی اقتصادی و مصرف انرژی بر روی سیستم‌‌های فوق کاری لازم و ضروری است. مدیر طراحی گروه صنام بررسی و استفاده از استانداردهای دیگر بخش‌‌ها از جمله عمران، حمل و نقل و برق و دیگر علوم مرتبط با تهویه را از دیگر راهکارهای مناسب برای بهتر شدن روند طراحی تهویه برشمردند.

آقای بلوچیان از متروی تهران حضور نداشتن مهندسین و کارشناسان برق، الکترونیک و کامپیوتر را که به نوعی با تهویه مربوط هستند، از جمله ضعف‌های این همایش عنوان کردند.

در ادامه نشست نمایندگان دیگر شرکت‌ها به بیان نظرات خود پرداختند که موضوع اکثر صحبت‌ها مباحث مطرح شده قبلی بود.

بعد از اتمام سخنان نمایندگان صنعت، دبیر علمی همایش به رفع ابهامات و سوالات پرداختند. دکتر افشین ویرایش مقالات رسیده از صنعت توسط یک تیم از دانشگاه در همایش سال گذشته را کاری جدید عنوان کردند که معمولاً در همایش‌ها انجام نمی‌شود. همچنین ایشان به کارگاه تهویه تونل‌های جاده‌ای و سالن‌های بزرگ اشاره کردند که بعد از همایش برگزار شد. در انتهای نشست هم دکتر افشین جمع‌بندی نشست را اعلام کردند و اهم مطالب را دوباره بازگو نمودند.