اولین جلسه کمیته علمی همایش برگزار شد.
1389-07-10
اولین جلسه کمیته علمی همایش برگزار شد.

اولین نشست هیات علمی دومین همایش ملی تهویه صنعتی و بهداشتی در روز سه شنبع 23 شهریور برگزار شد. این جلسه با حضور اساتیدی از دانشگاههای سراسر کشور برگزارشد. البته بدلیل شروع سال تحصیلی جدید، همه اساتیدی که ابراز تمایل به شرکت در جلسه را داشتند، نتوانستند در این نشست حاضر شوند. در ابتدای نشست دکتر فرهانیه رئیس همایش ضمن خوشامدگویی به حاضران و اساتید از ضرورت­ها و برنامه­های این همایش سخن گفتند. به گفته ایشان یکی از اهداف این همایش آشنایی دانشجویان و فارغ التحصیلان با شرکت­های مشغول به کار در این زمینه و همچنین برقراری تعامل بین آنهاست. دکتر فرهانیه بین المللی شدن همایش در سال­های آتی را از جمله دیگر برنامه­ها اعلام کردند. پس از ایشان دکتر حسین افشین دبیر علمی همایش گزارشی از همایش قبلی ارائه دادند. به گفته ایشان برگزاری چنین همایش­هایی با هدف تامین کردن نیازها و مشکلات صنعت زمینه خوبی برای آشنایی افراد و شرکت­ها با هم و همچنین تعامل بین دانشگاه و صنعت است.

دبیر علمی همایش بالا رفتن کیفیت مقالات، افزایش سطح رقابت با ایجاد مسابقه طراحی و انتخاب و تقدیر از مقالات و پایان نامه­های دانشجویی برتر را از جمله وجوه تمایز این همایش با همایش قبلی برشمردند. برگزاری کارگاه آموزشی تونل­های جاده­ای و ریلی در اوایل امسال از جمله برنامه­هایی بود که به گفته دکتر افشین بین دو همایش برگزار شده است. ایشان شروع اولیه برگزاری دومین همایش را 15 فروردین امسال اعلام کردند و برگزاری جلسات منظم هفتگی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه را از جمله کارهای انجام شده توسط تیم برگزاری همایش برشمردند.

دکتر افشین معرفی شرکت­های فعال در زمینه تهویه و کارگاه­های آموزش سیستم­های در حال حفاری، شرایط هوای مناسب، تهویه سالن­های بزرگ، هودها و فن­های محوری، طراحی کانال و بررسی استاندارد OSHA را از جمله برنامه­هایی که امسال  به صورت موازی با همایش برگزار می­شود، اعلام کردند.

پس از ایشان مهندس طالبی مدیر روابط عمومی همایش به معرفی سایت پرداخت و قسمت­های مختلف آن را برای مدعوین معرفی کرد.

بخش دوم نشست، بحث و تعادل نظر راجع به کارگاه­ها و قسمت­های مختلف همایش بود. در این بخش، اساتید پیشنهادات و نظرات خود راجع به همایش را عنوان کردند.

برگزاری کارگاهی برای طراحی کامل یک سیستم تهویه از جمله طراحی هود وکانال و انتخاب فن مناسب و همچنین کاربرد CFD در طراحی تهویه صنعتی، از جمله برنامه­های پیشنهادی دکتر مهابادیان از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. ادغام مبحث روش­های اندازه گیری آلاینده­ها و استانداردOSHA هم از دیگر پیشنهادات ایشان بود. دکتر جانی عضو هیات علمی دانشگاه گلپایگان پیشنهاد برگزاری کارگاه کنترل و بازرسی و معرفی نرم افزارهای موجود در زمینه تهویه را داشتند. دکتر امید بخش مدیر عامل شرکت سولار شیمی صنعت، نگهداری و تعمیرات سیستم­های تهویه صنعتی و بررسی پارامترهای غیر مستقیم در تهویه را از جمله برنامه­هایی که در این همایش قابل بررسی است عنوان کردند. دکتر صفایی پور عضو هیات علمی دانشگاه کرمان خواستار جلوگیری از حاکم شدن روح اقتصادی و تبلیغی بر همایش بودند. دکتر عظیمی عضو هیات علمی دانشگاه چمران ممیزی و بهینه سازی مصرف انرژی را از جمله بحث­هایی برشمردند که می­تواند در این همایش مورد بررسی قرار گیرد. دکتر شیخ زاده عضو هیات علمی دانشگاه کاشان معرفی پایان نامه­های برتر و تبدیل مباحث کارگاه­ها به صورت کتاب را ازجمله راهکارهایی که به اثر بخشی و استقبال بیشتر از همایش کمک می­کند، عنوان کردند. در انتهای نشست هم دکتر افشین به بیان جمع بندی از مباحث مطرح شده پرداختند و عنوان شد که مباحث مطرح شده توسط اساتید در نشست داخلی همایش مورد بحث و بررسی قرار میگیرد و در صورت نیاز اصلاحاتی در برنامه کارگاهها اعمال خوهد شد.